środa, 24 września 2014

Należności czy już wierzytelności?

Zgodnie z encyklopedyczną definicją, pojęcie należności określa pewną wartość pieniężną, którą na podstawie podpisanej umowy o charakterze cywilno-prawnym jedna ze stron stosunku musi  w wyznaczonym terminie zapłacić drugiej stronie umowy.
 Termin należności przede wszystkim odnoszony jest do opłat związanych z korzystaniem z różnorodnego rodzaju usług. Należnością jest rachunek za korzystanie z prądu, gazu ziemnego, telefonii komórkowej albo opłata czynszowa. Raty regularnie spłacanego kredytu bankowego również są należnością.

Nie opłacone w terminie należności stają się wierzytelnością. 

Wierzytelność jest to uprawnienie pozwalające żądać spełnienia zobowiązania finansowego wynikającego z podpisanej umowy pomiędzy jej stronami. Podmiot, który nie wywiązał się w terminie z opłatą należności staje się dłużnikiem, a podmiot który nie odzyskał należności – wierzycielem. Zazwyczaj wyróżnia się kilka rodzajów wierzytelności w zależności od charakteru niespłaconej terminowo należności. Dla przykładu wyróżnia się wierzytelność bankową lub wierzytelność ubezpieczeniową. 

Pierwszym krokiem podążającym do spłacenia powstałej wierzytelności jest wszczęcie prowadzenia windykacji polubownej. Jej celem jest próba nakłonienia osobę zadłużoną do dobrowolnego opłacenia zaległości. W tym celu windykator informuje osobę zadłużoną o obowiązku zaspokojenia wierzytelności wyznaczając dogodny termin spłaty poprzez przesłanie na jego adres monitu bądź nakazu zapłaty. Istnieje również szansa spłaty powstałego zadłużenia w formie dogodnych rat. Jeśli procedura windykacji polubownej nie odnosi skutku wszczęta zostaje windykacja sądowa, której końcowym efektem jest egzekucja prowadzona przez komornika.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.